TRT Diyanet

TRT DİYANET CANLI YAYIN İZLEYİN

Diyanet TV, TRT ve Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2012’de kurulmuş bir televizyon kanalıdır. 2012 yılının ramazan ayında test yayınına başlamış ve 1 yıl boyunca TRT Anadolu kanalıyla dönüşümlü yayın yapmıştır.

DİYANET TV İZLE! Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birlikte pek çok sorunun yanıtı araştırılır oldu. On bir ayın sultanı Ramazan ayı 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gecede başladı. İlk sahurlarını yapan vatandaşlar bugün (24 Nisan Cuma) oruçlarının da ilk gününü yaşıyor. Aynı zamanda bu ay içerisinde yine önemli olan mukabeleler de vatandaşlar tarafından takip edilecek. Müslüman alemi açısından oldukça önemli olan mukabele geleneği bu sene de aynı huzur ile devam edecek. Bu bağlamda; vatandaşlar Ramazan mukabelesi canlı yayın izleme linkini araştırmaya başladılar. Diyanet TV canlı izleme linki ile Ramazan mukabelesi canlı yayın izleme linkine haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte Diyanet TV Ramazan mukabelesi canlı yayın ile dinle ve izle! DİYANET TV İZLE!

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte pek çok sorunun yanıtı da merak ediliyor. Bunlardan en önemlileri de mukabele geleneği olmaktadır. Kur’an-ı Kerim okumak ve dinlemek isteyenler “Ramazan mukabelesi canlı yayın dinle” şeklinde araştırmalar yapmaya başladılar. Corona virüsü nedeniyle toplu iftarlar yapılmayacak, camilerde cemaatle namaz kılınmayacak. Öte yandan 4 günlük sokağa çıkma yasağının ikinci günü yaşanırken evlerinde vakit geçirmek durumunda olan vatandaşlar “Diyanet TV canlı izle” araştırması üzerinden “Diyanet TV Ramazan mukabelesi canlı yayın ile dinle ve izle” araştırması yapmaya başladılar. Buna göre; haberimizin içerisinden Diyanet TV canlı izleme linkine ulaşabilir, Ramazan mukabelesi canlı yayın ile dinleyebilir ve izleyebilirsiniz.

DİYANET TV MUKABELE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Diyanet TV’de her gün saat 15:00’da mukabele programı yayınlanıyor.

Diyanet TV’den mukabele geleneğine önemli bir katkı… Ünlü hafızlar; Kerim Öztürk, Yunus Balcıoğlu, Ferruh Muştuer, Ali Derman ve Metin Çakar’ın kıraati, tarihi yarımadanın beş büyük camiinden yankılanıyor.

5 Cami 5 Kurra Mukabele programı, Diyanet TV ekranlarında.

DİYANET FREKANS AYARLARI

TÜRKSAT 4A HD YAYIN

Frekans: 12.380 MHZ

Polarizasyon: Dikey (V)

Sembol Oranı: 27.500

FEC: 3/4

TÜRKSAT 4A UYDUSU SD YAYIN

Frekans: 12.422 MHZ

Polarizasyon: Yatay (H)

Sembol Oranı: 30.000

FEC: 3/4

EUTELSAT 7A TÜRKİYE-AVRUPA

Frekans: 10762 MHZ

Polarizasyon: Dikey (V)

Sembol Oranı: 30.000

FEC: 3/4

YAMAL 401 (90°E)

Frekans: 10972 MHZ

Polarizasyon: Yatay (H)

Sembol Oranı: 11.200

FEC: 3/4

DIGITURK

Kanal 68

DSMART

Kanal 104

KABLO TV

Kanal 555

TİVİBU

Kanal 49

MUKABELE NASIL OKUNUR?

Mukabele karşılık verme, karşılıklı okuma anlamına gelir. Bir kimsenin Kur’an’ı ezberden veya kitaptan yüksek sesle okuması ve onu dinleyen topluluğun da sessizce Kur’an’dan takip etmesi anlamına gelen mukabele okumanın adabı sırasıyla şu şekilde olmalı: Okumaya başlamadan önce ağzı misvakla temizlemek. Kur’an’ı mescit veya bir başka temiz yerde okumak. Kıbleye yönelmek. Allah Teala’nın: “Kur’an okuyacak olduğun zaman,kovulmuş şeytandan Allah’a sığın” ayeti (Nahl, 98) mucebince Kur’an okumaya başlarken euzü çekmek. Tevbe Suresi hariç her surenin başında besmele çekmek. Okunan Kur’an ayetlerini huşu ile dinleyip anlamları hakkında düşünmek. Sesi güzelleştirmek ve Kur’an’ı tane tane okumak. Aceleci davranmamak. Med kaidelerine uymak.

Leave A Comment