TBMM TV

TBMM Tv ya da bilinen diğer adıyla Meclis Tv; Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili konuşmalarını ve mecliste yapılan faaliyetleri halka sunmak amacıyla 1994 yılında kurulmuştur. 2006 yılında TBMM Genel Sekreterliği Teşkilat Yasasında bazı değişiklikler yapılmış ve bu değişiklikler sonucunda Müdürlük haline getirilmiştir. Kanal, görev bakımından Yayın Kuruluna ve Başbakana, idari bakımından ise Genel Sekreterliğe bağlıdır.

TBMM Tv’nin Yayın Danışma Kurulu; Başbakanın başkanlığında, başkan tarafından seçilen bir başkanvekili ve Başkanlık Divanı’nın seçtiği üç katip üye ve iki idari amirden oluşur. Bu kurul normal şartlarda ayda bir kez olağan, gerekirse olağanüstü toplanır. Kurul, yayın akışını, hazırlanan yönetmeliği, düzenleyici taslakları görüşür. Aynı zamanda yapılan TBMM Tv yayınlarını değerlendirir ve değerlendirme sonucunda yayınların geliştirilmesi adına bazı tedbirleri alır.

Seçim dönemlerinde yayın yapacak olan TBMM Tv, Yüksek Seçim Kurulunun seçimlerle ilgili kararlarına ve Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda belirtilen 32. maddeye göre yapmak zorundadır. Kayıttaki ve arşivdeki yayınları, Başkan dışındaki hiçbir kişi ve kurumun önceden denetlenme yetkisi yoktur. Naklen yapılan yayınlarda aktarılan sözlerden dolayı Başkanlık ve TBMM Tv sorumlu değildir.

TBMM Arşivinde Genel Kurul Çalışmaları, haberlerin ve programların yayın bantları bulunur. Bu bantların saklanma süresine Yayın Danışma Kurulu karar verir. Genel Kurul çalışmaları TBMM Tv dışında izin alınmadıkça naklen ya da banttan yayınlanamaz. Arşivde bulunan görüntülerin ve yayın bantlarının satılmasından elde edilen gelir Türkiye Büyük Millet Meclisi Muhasebe Müdürlüğü hesabında toplanır.

TBMM Tv’nin Başlıca Görevleri

Genel Kurul çalışmalarını naklen yayınlarken, siyasi partilerin grup toplantılarını Yayın Danışma Kurulu’nun verdiği karara göre naklen ya da banttan yayınlar.

Televizyon yayınlarının faaliyetlerini ölçmek amacıyla kamuoyu araştırmalarında bulunur.
TBMM’de gerçekleştirilen faaliyetlerin televizyon yayın arşivini kurar.

Diğer yayın kuruluşlarının bir takım teknik yayın ve yapım isteklerini Televizyon Hizmetleri Ücret Tarifesine göre değerlendirir.

Canlı yayınların ve arşiv görüntülerinin çoğaltılmasını ve kamu ve özel yayın kuruluşları ile isteyen milletvekillerine Televizyon Hizmetleri Ücret Tarifesine göre yerine getirir.
Başkanın ve Kurul’un vereceği görevleri yapar.

tbmm tv izle,tbmm son haberler,tbmm tv canlı izle,tbmm donmadan izle,tbmm haber izle,tbmm tv seyret

Canlı Siyaset

Ülke olarak hepimiz siyaset ve futbol hakkında konuşmayı çok severiz. Bunun en önemli nedeni bu iki konunun hem TV hem de sokakta olmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin ilk devlet kanalı olan TRT bu konuda yeni atılımlar yaparak bu iki konuyu hayatımızın içine iyice sokmuştur.

Özellikle TRT Spor ve TRT TBMM bu görevi yerine getirmek için açılan kanallardır. Peki, Türkiye’nin kalbi olan TBMM’yi izleme şansına nasıl ulaşacağız. Öncelikle evlerde, işyerlerinde TBMM TV izle diyen birçok kişi vardır.

Siyaseti Canlı Yaşayın

Türkiye’deki siyasi tartışmaları, yeni yasaları ve ekonomi paketlerini TBMM kanalı aracılığıyla canlı olarak izleyebilirsiniz. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte bu siyasi tartışmaları canlı izlemek olanaklı hale gelmiştir. Özellikle bir arama motorunu TBMM TV canlı izle yazarak ilgili kanalı rahat bir şekilde canlı izleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu sayede Türk siyasal hayatına canlı bir şekilde tanık olma şansına erişirsiniz. Bu tarihi anlara tanıklık ederken hem bilginizi artırırsınız hem de siyasi hayata yön vermeye yönelik hamlelerde bulunabilirsiniz.

Siyaseti Kaçırmayın

Çalışma saatlerinin yoğunluğu ve farklı saatlerde çalışılan günümüzde ülkedeki siyasi tartışmalara uzak kalmak istemiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Bir arama motoruna TBMM TV seyret yazarak kaçırdığınız programları, siyasi tartışmaları izleme imkânına sahipsiniz. Günümüz siyasi tartışmalarına uzak kalmanız demek sohbet ortamlarına da yabancı kalmanız demektir.

Devletin yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki gelişmeleri, olayları ve çekişmeleri en iyi izleme olanağına sahip olacağınız yer olan TBMM TV sizin vazgeçilmez kanallarınızdan biri olacaktır. Çünkü hayatımız sadece spor, eğlence ve yarışmalardan ibaret değildir. Demokrasinin bize verdiği seçme hakkını kullandıktan sonra seçilenlerin ne yaptığını denetlemek yine bizim görevimizdir.

Neden Siyaseti Takip etmeliyiz

Gelecek nesillerimize daha iyi bir yaşam koşulu sağlamak ortak payemizdir. Ancak bu gayeyi yerine getirmek için ülkeyi yönetecek olan kesimi çok iyi belirlememiz gerekmektedir. Seçilme kabiliyetinde olan kişileri seçerken ülkemizi ve geleceğimizi de seçmiş olmaktayız. Bu nedenle yapacağımız seçimlerde isabet sağlamak için siyaseti, siyasetçileri ve vadettikleri şeyleri takip etmeliyiz. Çünkü gelecek nesillerimiz bizden sorunsuz bir ülke devralmalıdır.

TBMM TV CANLI İZLE

Kanal 2954 Sayılı Kanunun 21. Maddesi gereğince yayın akışını hazırlamaktadır. Kanalın yayın akışında Türkiye Büyük Millet Meclisinin Görevlerini yerine getirmesi ile alınan kararların halka duyurulması ve bu esnada izin verilen ölçülerde yayınlanmasını teşkil etmektedir. Yayınladıkları arasında Protokolün 5. Maddesi olan yasama yılı açılışı, 23 Nisan özel birleşimi, bütçe görüşmeleri, hükümet programı, konuk yabancı devlete adamlarının konuşmaları gibi özel durumlarda, gün ve saate ihtiyaç duymaksızın Genel Kurul çalışmaları TRT 3 kanalında canlı olarak verilerek izleyicisine sunulmaktadır. Türkiye için alınan tüm önemli kararlar, yapılacak işlemler halka duyurularak kamuoyunu bilgilendirilme görevini üstlenen kanal bu görevini başarıyla yerine getirmektedir.

Kanal Türkiye Büyük Millet Meclisi grubunda bulunan siyasi partilerin TBMM’de gerçekleştirdikleri grup toplantılarını 1’er saat sınırıyla internet üzerinden kamuoyuna vermektedir. Böylece kamuoyunun bilgisine de sunulmuş olmaktadır. Ayrıca kanalın yayınladığı bir diğer önemli olay ise TBMM Başkanı’nın kabul ziyaretleri, TBMM ihtisas komisyonları ile diğer komisyonların toplantıları da yayınlanmaktadır. Siyasi parti grup başkanvekilleri ile diğer milletvekilleri tarafından TBMM’de düzenlenen basın toplantıları, grup yöneticilerinin kabulleri, TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı’nın faaliyetleri, TBMM’de düzenlenen konferansların görüntülerine de kanal yer vermektedir. TBMM’de yapılan seminerleri, TBMM’ne sunulan tasarı ve teklifler ile kabul edilen kanunlar haberleştirilerek Genel Kurul çalışmalarının dışındaki zamanlarda kamuoyuna sunmak kanalın yayın alanı içerisine girmektedir. Kanalın bazı önemli yayınlarını belli şartları vardır. TBMM Televizyonu’nun yayınları ve programları telif hakkı Başkanlığına aittir. Meclis TV’nin dışında bu yayınları başka hiçbir Televizyon kanalı yayınlayamaz ve ücret tarifesindeki şartları yapmadıkça kullanamaz. Yayın kuruluşları bu görüntüleri ancak bir ücret karşılığı satın alıp yayınlayabilir. Fakat görüntüleri alan kanal bu görüntüleri başka bir kanala satamaz.

Leave A Comment